2013 River City Rivals - 5/18/2013
at Brewer
Results
WWW.SUB5.COM
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ally Vanidestine SR Bangor 12.90q 1
2 Grace Maclean SR Bangor 12.99q 3
3 Alexis Ireland SR Brewer 13.38q 4
4 Avery Chisholm SR Edward Little 13.45q 2
5 Anna Beaudet FR Edward Little 13.55q 3
6 Ayumi Ranucci SR Edward Little 13.61q 4
7 Lilly Linscott SO Edward Little 13.88q 1
8 Emma Nichols JR Brewer 14.00q 2
9 Kailey Norcross FR Edward Little 14.05 1
10 Hannah Laskey FR Brewer 14.11 1
11 Morgan Johnson SR Bangor 14.22 1
12 Emily Illingworth SR Brewer 14.23 3
13 Sharon Audibert FR Bangor 14.25 4
14 Chantel Hould JR Edward Little 14.34 4
15 Abby Reynolds SO Bangor 14.44 4
16 Francesca Haines FR Edward Little 14.58 2
17 Nicole Morin SO Edward Little 14.77 2
18 Megan Pike JR Brewer 14.78 2
19 Erica Hazelton JR Edward Little 14.89 3
20 Annabelle Marcotte FR Edward Little 14.96 3
21 Brooke Lever FR Edward Little 15.02 1
22 Katie Laflamme JR Edward Little 15.09 3
23 Isha Matan SO Lewiston 15.16 4
24 Lindsey Kozar FR Bangor 15.25 3
25 Mary Chessa SO Brewer 15.44 1
26 Hanna Anderson SR Brewer 15.59 1
27 Maryan Abdirahman SO Edward Little 15.62 4
28 Jordan Burgess SO Brewer 15.81 2
29 Victoria Smith SO Brewer 15.99 4
30 Krista Barrell FR Edward Little 16.28 3
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ally Vanidestine SR Bangor 13.16 6
2 Grace Maclean SR Bangor 13.33 4
3 Avery Chisholm SR Edward Little 13.39 3
4 Alexis Ireland SR Brewer 13.54 2
5 Ayumi Ranucci SR Edward Little 13.75 1
6 Anna Beaudet FR Edward Little 13.94
7 Lilly Linscott SO Edward Little 14.11
8 Emma Nichols JR Brewer 14.16
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Synclaire Tasker JR Brewer 27.08 1 6
2 Avery Chisholm SR Edward Little 27.25 1 4
3 Alexis Ireland SR Brewer 27.79 1 3
4 Anna Beaudet FR Edward Little 28.30 1 2
5 Lexie Achorn SR Bangor 28.38 1 1
6 Ayumi Ranucci SR Edward Little 28.57 1
7 Oivia Paione SO Edward Little 28.75 2
8 Crystal Labonte SR Edward Little 28.78 1
9 Kailey Norcross FR Edward Little 29.18 1
10 Chantel Hould JR Edward Little 30.00 2
11 Lilly Linscott SO Edward Little 30.09 6
12 Emma Nichols JR Brewer 30.14 2
13 Felicity Palmer FR Bangor 30.14 2
14 Francesca Haines FR Edward Little 30.40 2
15 Emily Illingworth SR Brewer 30.52 2
16 Olivia Norton JR Lewiston 30.55 4
17 Nicole Morin SO Edward Little 30.65 3
18 Allison Boulier SO Bangor 30.72 2
19 Jana Hupperten SO Bangor 30.72 2
20 Megan Pike JR Brewer 31.08 4
21 Ashleigh Jackson FR Edward Little 31.12 3
22 Kristianna Moberg SR Bangor 31.29 3
23 Rachel Largay SO Brewer 31.63 3
23 Katie Laflamme JR Edward Little 31.63 4
25 Erica Hazelton JR Edward Little 31.65 3
26 Megan Hymas FR Brewer 31.82 4
27 Brooke Lever FR Edward Little 31.88 4
28 Rachel Howland JR Brewer 32.01 3
29 Isha Matan SO Lewiston 32.09 4
30 Annabelle Marcotte FR Edward Little 32.11 4
31 Hanna Anderson SR Brewer 32.72 5
32 Jordan Burgess SO Brewer 33.01 5
33 Sierra Sinclair SO Brewer 33.06 3
34 Maryan Abdirahman SO Edward Little 33.39 5
35 Victoria Smith SO Brewer 33.39 5
36 Mary Chessa SO Brewer 33.65 4
37 Vasso Turlla FR Bangor 33.92 5
38 Kaylah Dyer FR Bangor 34.57 6
39 Krista Barrell FR Edward Little 34.70 5
40 Lexie Miller FR Brewer 39.74 6
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Oivia Paione SO Edward Little 1:05.40 1 6
2 Crystal Labonte SR Edward Little 1:05.47 1 4
3 Lexie Achorn SR Bangor 1:07.18 1 3
4 Felicity Palmer FR Bangor 1:07.84 1 2
5 Amy Vallance JR Brewer 1:08.04 1 1
6 Rachel Largay SO Brewer 1:08.20 2
7 Hannah Laskey FR Brewer 1:09.77 2
8 Sierra Sinclair SO Brewer 1:09.83 1
9 Allison Boulier SO Bangor 1:09.91 1
10 Rachel Howland JR Brewer 1:09.98 2
11 Olivia Norton JR Lewiston 1:10.81 1
12 Lilly Linscott SO Edward Little 1:12.33 2
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Farhiyo Aden SO Lewiston 2:38.25 6
2 Angelyn Masters JR Bangor 2:40.37 4
3 Alizah Thayer SO Brewer 2:40.98 3
4 Avery Laliberte JR Edward Little 2:41.00 2
5 Mana Abdi JR Lewiston 2:45.69 1
6 Mercedes Lane JR Edward Little 2:45.76
7 Morgan Knowlton FR Edward Little 2:49.43
8 Lucy Feeney SO Brewer 2:51.90
9 Amber Burris FR Brewer 2:56.79
10 Molly Jack JR Bangor 2:58.17
11 Emily Howland SO Brewer 2:59.45
12 Claire Tobin FR Bangor 3:00.89
13 Danyel Conway FR Bangor 3:01.41
14 Natalye Masters FR Edward Little 3:12.81
15 Olivia Pray FR Edward Little 3:18.28
16 Fatumo Farah FR Edward Little 3:21.35
17 Brittney Foley FR Lewiston 3:26.19
18 Taylor Tyrell JR Edward Little 3:31.19
19 Sarah Leeman JR Edward Little 3:31.64
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Angelyn Masters JR Bangor 5:51.31 6
2 Courtney Allen SO Lewiston 6:01.35 4
3 Taylor True JR Lewiston 6:23.08 3
4 Amber Burris FR Brewer 6:23.65 2
5 Emily Howland SO Brewer 6:23.68 1
6 Emily Dumont FR Lewiston 6:46.22
7 Natalye Masters FR Edward Little 7:03.81
8 Olivia Pray FR Edward Little 7:08.66
9 Haley Laflamme SR Edward Little 7:17.66
10 Taylor Tyrell JR Edward Little 7:22.99
11 Taylor Bemis JR Lewiston 7:26.75
12 Sarah Leeman JR Edward Little 8:03.14
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Anna Maxsimic SO Brewer 12:48.18 6
2 Cami Lucy JR Bangor 13:14.76 4
3 Avery Laliberte JR Edward Little 14:07.52 3
4 Danielle Bellegarde FR Lewiston 14:29.60 2
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Grace Maclean SR Bangor 15.19q 2
2 Denae Johnson SR Bangor 15.37q 1
3 Synclaire Tasker JR Brewer 15.87q 2
4 Rachel Karp JR Brewer 17.30q 1
5 Cassie Braithwaite SR Bangor 17.71q 2
6 Ashley Joyner FR Edward Little 17.93q 1
7 Ashleigh Jackson FR Edward Little 18.87q 1
8 Mikayla Norcross Edward Little 18.98q 2
9 Jana Hupperten SO Bangor 19.19 1
10 Georgia Moir SO Bangor 19.44 2
11 Hannah Miller SO Bangor 21.08 1
12 Chantel Hould JR Edward Little 21.68 2
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Denae Johnson SR Bangor 15.32 6
2 Grace Maclean SR Bangor 15.32 4
3 Synclaire Tasker JR Brewer 15.58 3
4 Cassie Braithwaite SR Bangor 17.45 2
5 Rachel Karp JR Brewer 17.76 1
6 Mikayla Norcross Edward Little 18.23
7 Ashley Joyner FR Edward Little 18.28
8 Ashleigh Jackson FR Edward Little 18.87
Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Synclaire Tasker JR Brewer 47.73 6
2 Ashley Joyner FR Edward Little 49.01 4
3 Grace Maclean SR Bangor 51.59 3
4 Cassie Braithwaite SR Bangor 52.41 2
5 Mikayla Norcross Edward Little 52.47 1
6 Sharon Audibert FR Bangor 53.34
7 Rachel Karp JR Brewer 53.44
8 Georgia Moir SO Bangor 53.60
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Bangor High School 'A' 51.89 4
1) Denae Johnson SR 2) Lexie Achorn SR
3) Felicity Palmer FR 4) Ally Vanidestine SR
2 Brewer High School 'A' 53.90 2
1) Rachel Karp JR 2) Alexis Ireland SR
3) Amy Vallance JR 4) Emily Illingworth SR
-- Edward Little High School 'A' DQ 6
1) Ayumi Ranucci SR 2) Ashley Joyner FR
3) Avery Chisholm SR 4) Lexi Clavet SR
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Brewer High School 'A' 4:23.97 6
1) Teal Jackson 2) Lucy Feeney SO
3) Rachel Largay SO 4) Amy Vallance JR
2 Edward Little High School 'A' 4:36.71 4
1) Anna Beaudet FR 2) Oivia Paione SO
3) Crystal Labonte SR 4) Morgan Knowlton FR
3 Bangor High School 'A' 4:39.31 2
1) Lexie Achorn SR 2) Allison Boulier SO
3) Katerina Dagher JR 4) Felicity Palmer FR
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Brewer High School 'A' 11:00.21 6
1) Lucy Feeney SO 2) Alizah Thayer SO
3) Candace Doughty JR 4) Anna Maxsimic SO
2 Bangor High School 'A' 11:37.53 4
1) Georgia Moir SO 2) Danyel Conway FR
3) Molly Jack JR 4) Cami Lucy JR
3 Edward Little High School 'A' 11:54.19 2
1) Morgan Knowlton FR 2) Haley Laflamme SR
3) Mercedes Lane JR 4) Jacqueline Langevin FR
Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Grace Maclean SR Bangor 5-02.00 6
2 Jana Hupperten SO Bangor 4-08.00 4
3 Kaylah Dyer FR Bangor 4-06.00 3
4 Casey Modery SR Bangor 4-06.00 2
5 Vasso Turlla FR Bangor 4-04.00 1
6 Jaquelyn Dean SO Lewiston 4-04.00
7 Megan Hymas FR Brewer 4-04.00
8 Kailey Norcross FR Edward Little 4-04.00
9 Rachel Howland JR Brewer 4-02.00
10 Catey Bridges SR Brewer 3-10.00
-- Audrey Jumper SR Lewiston NH
Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Courtney Lizotte SR Bangor 10-06.00 6
2 Ally Vanidestine SR Bangor 10-00.00 4
3 Abby Reynolds SO Bangor 9-06.00 3
4 Morgan Johnson SR Bangor 9-00.00 1.50
4 Lexi Clavet SR Edward Little 9-00.00 1.50
6 Georgia Moir SO Bangor 8-00.00
7 Mary Turmel SR Lewiston 8-00.00
8 Caitlin Brittelli SR Bangor 8-00.00
9 Nicole Dearing SR Bangor 8-00.00
10 Olivia Wallace SO Bangor 8-00.00
11 Danielle Clark JR Bangor 7-06.00
12 Clarissa Hillman JR Bangor 7-06.00
13 Keely Markevich FR Bangor 7-06.00
14 Ashleigh Jackson FR Edward Little 7-00.00
15 Oivia Paione SO Edward Little 6-06.00
-- Katherine Dionne SR Bangor NH
-- Vasso Turlla FR Bangor NH
-- Candace Doughty JR Brewer NH
-- Claire Tobin FR Bangor NH
Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lexi Clavet SR Edward Little 16-08.50 6
2 Denae Johnson SR Bangor 16-05.75 4
3 Ally Vanidestine SR Bangor 16-05.25 3
4 Casey Modery SR Bangor 15-06.75 2
5 Katerina Dagher JR Bangor 15-03.50 1
6 Hannah Laskey FR Brewer 14-11.25
7 Mikayla Norcross Edward Little 14-01.25
8 Cassie Braithwaite SR Bangor 13-11.00
9 Nicole Morin SO Edward Little 13-07.00
10 Olivia Wallace SO Bangor 13-06.50
11 Kristianna Moberg SR Bangor 13-02.50
12 Allison Boulier SO Bangor 13-00.50
13 Avara Hebert JR Lewiston 12-10.50
14 Hannah Miller SO Bangor 12-10.25
15 Francesca Haines FR Edward Little 12-08.50
16 Alexis Ireland SR Brewer 12-07.25
17 Brooke Lever FR Edward Little 12-01.50
18 Lindsey Kozar FR Bangor 11-11.00
19 Danyel Conway FR Bangor 11-05.50
20 Annabelle Marcotte FR Edward Little 11-05.50
21 Sidney Jolicoeur FR Bangor 11-01.50
22 Maryan Abdirahman SO Edward Little 10-03.50
Girls Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Casey Modery SR Bangor 34-09.00 6
2 Lexi Clavet SR Edward Little 34-04.00 4
3 Denae Johnson SR Bangor 34-03.50 3
4 Synclaire Tasker JR Brewer 33-06.00 2
5 Ashley Joyner FR Edward Little 32-00.00 1
6 Katerina Dagher JR Bangor 31-07.50
7 Cassie Braithwaite SR Bangor 31-04.00
8 Mikayla Norcross Edward Little 30-09.75
9 Emma Nichols JR Brewer 30-06.50
10 Amy Vallance JR Brewer 29-11.50
11 Rachel Karp JR Brewer 29-10.00
12 Anna Beaudet FR Edward Little 29-04.00
13 Olivia Wallace SO Bangor 28-11.50
14 Ashleigh Jackson FR Edward Little 28-10.50
15 Nicole Morin SO Edward Little 27-10.25
16 Hannah Miller SO Bangor 27-07.00
17 Francesca Haines FR Edward Little 27-04.25
18 Morgan Johnson SR Bangor 27-03.50
19 Kailey Norcross FR Edward Little 27-02.50
20 Avara Hebert JR Lewiston 26-11.75
21 Brooke Lever FR Edward Little 26-09.50
22 Annabelle Marcotte FR Edward Little 26-07.25
Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Eraleena Hairston SO Edward Little 32-01.00 6
2 Candace Doughty JR Brewer 30-05.00 4
3 Brooke Beck SR Bangor 29-00.00 3
4 Morgan Williams SO Brewer 28-08.00 2
5 Taylor Banister SO Brewer 27-01.75 1
6 Sierra-Lynn Frost JR Edward Little 24-07.00
7 Brianna Lindsay FR Bangor 20-03.75
8 Leighann Wharton FR Bangor 18-09.75
9 Fatumo Farah FR Edward Little 18-06.25
10 Allison Dionne FR Bangor 17-03.00
11 Fardowza Mohamed SR Lewiston 16-07.75
12 Natalia Atkin SR Lewiston 14-08.75
Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Natalia Atkin SR Lewiston 91-11 6
2 Eraleena Hairston SO Edward Little 90-11 4
3 Brooke Beck SR Bangor 84-09 3
4 Taylor Banister SO Brewer 68-10 2
5 Mckenzie Jernigan JR Brewer 67-03 1
6 Taylor Dube JR Lewiston 64-10
7 Catey Bridges SR Brewer 61-05
8 Sierra-Lynn Frost JR Edward Little 61-05
9 Alexandria Hunt SO Edward Little 60-00
10 Cassi Brochu SO Brewer 58-02
11 Fallon Francazio JR Brewer 57-10
12 Cheyenne Cleaves SO Edward Little 57-03
13 Ashley Hinkley JR Brewer 56-03
14 Meghan Lebrun SO Edward Little 55-11
15 Morgan Williams SO Brewer 55-05
16 Fatumo Farah FR Edward Little 51-07
17 Kaitlyn Polk SO Bangor 50-01
18 Brianna Lindsay FR Bangor 49-08
19 Allison Dionne FR Bangor 47-11
20 Maggie Hathaway FR Bangor 47-03
21 Samantha Hawk SR Lewiston 42-09
22 Fardowza Mohamed SR Lewiston 42-03
23 Sophia Hallett SO Bangor 42-01
24 Leighann Wharton FR Bangor 41-03
25 Danielle Clark JR Bangor 40-00
-- Chloe Russell FR Brewer FOUL
-- Abbi Flanagan FR Bangor FOUL
Girls Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ayumi Ranucci SR Edward Little 92-07 6
2 Caitlin Brittelli SR Bangor 88-08 4
3 Alexandria Hunt SO Edward Little 86-08 3
4 Ashley Hinkley JR Brewer 86-03 2
5 Emily Illingworth SR Brewer 85-07 1
6 Taylor Roy JR Brewer 83-01
7 Keely Markevich FR Bangor 73-07
8 Courtney Lizotte SR Bangor 70-07
9 Clarissa Hillman JR Bangor 65-08
10 Katherine Dionne SR Bangor 63-09
11 Morgan Knowlton FR Edward Little 63-01
12 Cheyenne Cleaves SO Edward Little 61-11
13 Catey Bridges SR Brewer 60-10
14 Kaylah Dyer FR Bangor 59-06
15 Lindsey Kozar FR Bangor 59-04
16 Natalia Atkin SR Lewiston 59-02
17 Leighann Wharton FR Bangor 59-02
18 Mckenzie Jernigan JR Brewer 58-10
19 Meghan Lebrun SO Edward Little 58-09
20 Hannah Miller SO Bangor 58-07
21 Hanna Anderson SR Brewer 54-07
22 Gabby Nickerson JR Brewer 52-08
23 Sophia Hallett SO Bangor 52-06
24 Allison Dionne FR Bangor 52-01
25 Sidney Jolicoeur FR Bangor 51-03
26 Maggie Hathaway FR Bangor 48-01
27 Taylor Dube JR Lewiston 46-02
28 Kaitlyn Polk SO Bangor 45-00
29 Brianna Lindsay FR Bangor 43-09
30 Samantha Hawk SR Lewiston 43-08
31 Abbi Flanagan FR Bangor 33-02
Girls 1600 Meter Race Walk
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Clara Jeffrey SR Brewer 9:52.83 6
2 Kristina Willette SO Bangor 10:25.17 4
3 Allie Higgins SO Bangor 10:47.23 3
4 Margaruette Seguin SO Lewiston 11:23.90 2
-- Ekoko Lousie SO Lewiston DQ Bent Knee
Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Bangor High School 123.50 2) Edward Little High School 73.50
3) Brewer High School 69 4) Lewiston High School 24